See nädal oli tõeline
fête!
Esmaspäevane viineri-kurgi-sinepi-piruka-lõhnaline õhtu keerles vahukoorese sooja kohviga sulnisse jalutuskäiku sügisestel auravatel tänavatel, jõe tumedasse voogu, laternate valguslaikudesse. Steve Paxton taaslõi mu silme all kontaktimprovisatsiooni ja Jean Cocteau võlus oma elamusliku maailmapildiga.
Teisipäev tõi A.-ga autosõidu läbi vaikselt tihkuva oktoobripäeva linnapiirile, kaubamaailma pisikesi lauanõusid ostma ja moodi kaema. Kollane oli
in ja küünalde lõhn tõi ootamatult meelde jõulud. Orient Express tekitas kiusatusi ja pakkus naudingut.
Kolmapäev algas varajase hommikuhämarusega, tõi endaga tantsuteatrit ja filmikunsti, nii Kohvipausi kui Armastust. Pealinnas algas festival, samal ajal kui meie tantsisime kirjanduse- ja kultuuriteadlaste ristimisjärgsel peol Odd Hugo saatel ja paistel.
Nädala selgroog oli murtud ja päevast sai öö, intensiivne tööpäev vahetus koolipäevaga, viimane aga absurdisaagaga. Enam ei iialgi sellisel kujul korduv "Ulgumerel" oli nauditav. Ja
nemad olid ju taas olemas, Tallinnast siin ja käegakatsutavad. Need kaks tundi, millest poole veetsid nad laval, olid minu festivali üürikeseks kulminatsiooniks. Embused ei jäänud siiski olemata. Ega õhtusöök Genis või belglaste lavastus Kafka-ainetel. Inimesed Liége'ist panid igatsema õitsvaid kirsipuid, gooti kirikuid ja vahvleid. Ühine õhtu ja jutuvoor väliskülalistega Armastuses tõi pöörde, kui me
señor E.-ga otsustasime lahkuda, et murda minu Trepis käimise kogenematus. Neid "kauneid baleriine" ja "tsüklon B-"sid seal! Teatrijuttu ja elufilosoofiat.
Ùr L. astus ühel hetkel üle ukseläve ja järgnevad veerand? pool? kolmveerand? tundi kadusid üksteise taasnägemiseõhinasse. Raekoja kell lõi kaht tundi pärast südaööd.
Reede laotus aeglaselt, kuid seda kindlamini. Eelmise õhtu
soundtrack kummitas, väljas helkles kuldsetel lehtedel õbluke päikesekiir. Oli aega prantsuse keele jaoks. See, mis belglastega suhtlemisel ning nende kohalolu tõttu äkitselt kuidagi väga esilekerkiv oli. Esietenduse ootusärevus sõi ka mind, kuigi ma lavaosalusest selles loobunud olin. Ometi see tuli, pärast valgevene etendust - kartes hullu, halba ja hullemat, üllatusin ma eneselegi ootamatult. "Õnnestunud elu" rabas, šokeeris ja isegi vaimustas. Näitlejamäng ennekõike siis. Tõesti.
Munakivid viisid meid pärast etendust A.-ga taas Armastusse. Napoleon ei seostu mul juba ammu enam revolutsiooni ja diktatuuri ja ajalooga. Millegi magusa, pehme ja õrnaga, pigem. Esikapidu, mis toimus Kink Konkis, oli suure töö tähistamine. Minu jalad kandsid mind aga Genialistidesse, sest Sõpruse Puiestee oli see, mida olin oodanud pikemalt kui midagi muud tol õhtul. "Armastuse laulu" ei tulnud, ent eelmise sajandi alguse romantika vabrikute kõrval, kus seisime ja hoidsime teineteisel käest, alustas kontserti ja tuletas lõpuks meelde, kui õnnelik ma olen, et inimesed on nii ilusad ja head. Põikasin hommiku hakul veel Kink Konki, et lasta end haarata tantsupõrandale, lausuda endale häid sõnu ning viimaks kõnnitada kodu poole.
Palju olulisi hetki. Ja inimesi. Ma usun küll.
Saatma jääb:
Bat for Lashes - Travelling Woman